WPtouch Pro 3 - en to pt translation catalogue (402 entries)

en: % responses
pt: % respostas

en: %d by %d pixels
pt: %d por %d pixels

en: %d by %d pixels (PNG)
pt: %d por %d pixels (PNG)

en: %d day ago | %d days ago
pt[0]: %d dia atrás
pt[1]: %d dias atrás

en: %d hour ago | %d hours ago
pt[0]: %d hora atrás
pt[1]: %d horas atrás

en: %d minute ago | %d minutes ago
pt[0]: %d minuto atrás
pt[1]: %d minutos atrás

en: %d queries in %0.1f ms
pt: %d consultas em %0.1f ms

en: %d second ago | %d seconds ago
pt[0]: %d segundo atrás
pt[1]: %d segundos atrás

en: %s Change Log
pt: %s registro de alterações

en: %s Theme Options
pt: Opções de tema %s

en: %s at %s
pt: %s em %s

en: %s results
pt: %s resultados

en: %sCategories &rsaquo;%s %s
pt: %sCategorias &rsaquo;%s %s

en: &laquo; previous in gallery
pt: &laquo; anterior na galeria

en: (Scaled by themes to fit logo areas as needed)
pt: (Dimensionado segundo os temas, para encaixar as áreas do logo conforme necessário)

en: (Scaled for retina displays)
pt: (Dimensionado para telas de retina)

en: 1 day until
pt: em 1 dia

en: 1 month until
pt: em 1 mês

en: 1 response
pt: 1 resposta

en: 1st time visitors see desktop theme
pt: Usuários visitando o site pela primeira vez veem o tema da área de trabalho

en: 404 Not Found
pt: 404 não encontrado

en: 7 days until
pt: em 7 dias

en: A glossy effect will automatically be applied to icons for iOS devices.
pt: Um efeito brilhante será aplicado automaticamente aos ícones em dispositivos iOS.

en: A new version of WPtouch Pro is available.
pt: Uma nova versão do WPtouch Pro está disponível.

en: Above post content
pt: Acima do conteúdo da postagem

en: Above the page content
pt: Acima do conteúdo da página

en: Account & Downloads
pt: Conta e Downloads

en: Account E-Mail Address
pt: Endereço de e-mail da conta

en: Activate
pt: Ativar

en: Activation Complete. Enjoy WPtouch Pro!
pt: Ativação concluída. Aproveite o WPtouch Pro!

en: Active Pages
pt: Páginas ativas

en: Active menus used in this theme.
pt: Menus ativos usados neste tema.

en: Ad Presentation
pt: Apresentação do anúncio

en: Add a light noise effect to the drop-down menu and theme background
pt: Adicionar um leve efeito de ruído ao fundo do menu suspenso e do tema

en: Add a noise effect to the header and theme background
pt: Adicionar efeito de ruído ao fundo do cabeçalho e do tema

en: Add or edit your active sites, or upgrade your license
pt: Adicione ou edite seus sites ativos, ou atualize sua licença

en: Add tablet support
pt: Adicionar suporte para tablet

en: Adding additional user-agents will force WPtouch Pro to be active for matching browsers.
pt: Se outros agentes de usuário forem adicionados, o WPtouch Pro deverá estar ativo para compatibilizar navegadores.

en: Admin Mode
pt: Modo de administrador

en: Admin panel settings shown
pt: Configurações do painel de administrador mostradas

en: Advanced
pt: Avançado

en: Advertising
pt: Anúncios

en: Allows visitors to switch from your desktop theme to your mobile theme. You can also customize the placement of Switch buttons by placing the wptouch_desktop_switch_link() template tag somewhere in your desktop theme.
pt: Permite que os visitantes passem do seu tema da área de trabalho para seu tema móvel. Você também pode personalizar a localização dos botões de troca ao fixar a tag de modelo wptouch_desktop_switch_link() em algum lugar do seu tema da área de trabalho.

en: Alt Menu
pt: Menu alternativo

en: Alternate Menu
pt: Menu alternativo

en: And boom. You're done.
pt: Pronto!

en: Archives &rsaquo; %s
pt: Arquivos &rsaquo; %s

en: Auto-detect
pt: Detecção automática

en: Automatically backup settings to the %s folder
pt: Fazer backup automático das configurações na pasta %s

en: Automatically inserted
pt: Inserido automaticamente

en: Automatically slide
pt: Deslizar automaticamente

en: Backup &amp; Import
pt: Fazer backup e importar

en: Below post content
pt: Abaixo do conteúdo da postagem

en: Below the page content
pt: Abaixo do conteúdo da página

en: Blog listings
pt: Listas de blog

en: Branding
pt: Personalização

en: BraveNewCode on Twitter
pt: BraveNewCode no Twitter

en: Browser Behaviour
pt: Comportamento do navegador

en: Browser Fonts
pt: Fontes do navegador

en: By
pt: Por

en: By %s
pt: Por %s

en: CSS Effects
pt: Efeitos CSS

en: CSS only (HTML5 videos)
pt: Somente CSS (vídeos HTML5)

en: Call Us
pt: Ligue para nós

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Categories
pt: Categorias

en: Categories and tags
pt: Categorias e tags

en: Categories only
pt: Somente categorias

en: Check All
pt: Selecionar todos

en: Check out what's new in the WPtouch Pro update change log
pt: Confira as novidades no registro de atualizações do WPtouch Pro

en: Check that spelling, one more time.
pt: Verifique se a palavra foi escrita corretamente.

en: Choose a Google font pairing designed for this theme, or default browser fonts.
pt: Escolha uma combinação de fontes do Google projetada para este tema, ou fontes padrão do navegador.

en: Choose a menu
pt: Escolha um menu

en: Choose a service
pt: Escolha um serviço

en: Click to view screenshots
pt: Clique para visualizar Capturas de tela

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: Comma separated by category name
pt: Separadas por vírgula por nome de categoria

en: Comma separated by tag name
pt: Separadas por vírgula por nome de tag

en: Comma-separated list of post/page IDs
pt: Lista separada por vírgula de IDs de postagem/página

en: Compatibility
pt: Compatibilidade

en: Copy
pt: Copiar

en: Core Settings
pt: Configurações principais

en: Creates a debug file to help diagnose installation issues.
pt: Cria um arquivo de depuração para ajudar a diagnosticar problemas de instalação.

en: Custom Ads
pt: Anúncios personalizados

en: Custom Code
pt: Código personalizado

en: Custom Content
pt: Conteúdo personalizado

en: Custom Icons
pt: Ícones personalizados

en: Custom Post Support
pt: Suporte a postagem personalizada

en: Custom Post Types
pt: Tipos de postagem personalizada

en: Custom Slug or URL
pt: Título ou URL personalizado

en: Custom Stylesheet
pt: Folha de estilo personalizada

en: Custom User-Agents
pt: Agentes de usuário personalizados

en: Custom footer content (HTML is allowed)
pt: Conteúdo do rodapé personalizado (HTML permitido)

en: Default
pt: Padrão

en: Default (same as WordPress)
pt: Padrão (a mesma que no WordPress)

en: Default Icon
pt: Ícone padrão

en: Delete
pt: Excluir

en: Desktop / Mobile Switching
pt: Alternar entre Versão área de trabalho / Versão móvel

en: Desktop Theme
pt: Tema da área de trabalho

en: Desktop Version
pt: Versão de desktop

en: Desktop theme colors
pt: Cores do tema da área de trabalho

en: Desktop theme switch buttons
pt: Botões de troca do tema da área de trabalho

en: Directory Problem
pt: Problema de diretório

en: Disabled
pt: Desativado

en: Display %sPowered by WPtouch Pro%s in footer
pt: Exibir %sCriado com WPtouch Pro%s no rodapé

en: Do not load WPtouch Pro on these URLs/Pages
pt: Não carregar o WPtouch Pro nestas URLs/Páginas

en: Documentation
pt: Documentação

en: Download Backup File
pt: Baixar arquivo de backup

en: Drag icons to associate them with menu items
pt: Arraste os ícones para associá-los aos itens do menu

en: E-Mail address
pt: Endereço de e-mail

en: Each permalink URL fragment should be on its own line and relative, e.g. "/about" or "/products/store"
pt: Cada fragmento de URL de permalink deve estar em sua própria linha e relativa, ex.: "/about" ou "/products/store"

en: Enable %s
pt: Ativar %s

en: Enable Web-App Mode
pt: Ativar Modo Web-App

en: Enable custom post-type support
pt: Ativar suporte a tipo de postagem personalizada

en: Enable debug log
pt: Ativar registro de depuração

en: Enable featured slider
pt: Ativar Galeria deslizante

en: Enable persistence
pt: Ativar persistência

en: Enter a Slug (i.e. "/home") or a full URL path
pt: Insira um Título (ex.: "/home") ou um caminho de URL completo

en: Enter a comma separated list of shortcodes to remove.
pt: Insira uma lista separada por vírgula de códigos curtos que devem ser removidos.

en: Enter a phone number and a homepage menu item for 'call us' will be shown.
pt: Insira um número de telefone e um item de menu da homepage para que 'ligue para nós' seja exibido.

en: Enter any custom code here to be output in the theme footer.
pt: Insira qualquer código personalizado aqui para que ele seja carregado no rodapé do tema.

en: Enter your app's %sApp Store ID%s
pt: Insira o %sID da App Store%s do seu aplicativo

en: Every time
pt: Sempre

en: Excluded categories
pt: Categorias excluídas

en: Excluded tags
pt: Tags excluídas

en: External link— open it in the browser?
pt: Link externo — Deseja abrir no navegador?

en: Extra configuration is required. Add paths to your active WPtouch Pro theme CSS and Javascript files as files to ignore in WPMinify.
pt: Configuração adicional necessária. Adicione caminhos para seus arquivos CSS e Javascript do tema ativo no WPtouch Pro como arquivos a ignorar em WPMinify.

en: Extra configuration is required. The plugin must be configured to exclude the user agents that WPtouch Pro uses.
pt: Configuração adicional necessária. O plugin deve ser configurado para excluir os agentes de usuário utilizados pelo WPtouch Pro.

en: Featured Slider
pt: Galeria deslizante

en: Featured slider images will be in grayscale for devices that support CSS filters.
pt: Imagens com galeria deslizante ficarão em escala de cinza para dispositivos que suportam filtros CSS.

en: File link— Do you want to open it in the browser?
pt: Link para arquivo — Deseja abrir no navegador?

en: File tickets and get direct support for WPtouch Pro from BraveNewCode
pt: Abra um ticket e obtenha suporte direto do BraveNewCode para WPtouch Pro

en: FitVids Method
pt: Método FitVids

en: Fluid-Width Method
pt: Método Fluid-Width

en: Follow %s on Twitter
pt: Seguir %s no Twitter

en: Font style
pt: Estilo da fonte

en: Footer Social Links
pt: Links de redes sociais no rodapé

en: Gathering information about available icon sets...
pt: Reunindo informações sobre grupos de ícones disponíveis...

en: General
pt: Geral

en: Get Support
pt: Obter suporte

en: Get started with activation &raquo;
pt: Faça agora a ativação &raquo;

en: Google AdSense
pt: Google Adsense

en: Grayscale images (CSS 3 effect)
pt: Imagens em escala de cinza (efeito CSS 3)

en: HTML, JavaScript, statistics or custom code
pt: HTML, JavaScript, estatísticas ou código personalizado

en: Header Menu
pt: Menu do cabeçalho

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Heads up!
pt: Atenção!

en: Helps you find slow pages/posts on your site.
pt: Ajuda a encontrar páginas/postagens lentas em seu site.

en: Hide browser address-bar on page load
pt: Ocultar barra de endereço do navegador ao carregar a página

en: Hides the browser address bar so that more of the mobile theme interface is shown.
pt: Oculta a barra de endereço do navegador para que a interface da Versão móvel seja vista em tamanho maior.

en: Homepage Call Us
pt: Homepage Ligue para nós

en: Homepage Location
pt: Localização da homepage

en: Homescreen Icons
pt: Ícones da tela inicial

en: Icon Set
pt: Grupo de ícones

en: Icon Sets
pt: Grupos de ícones

en: Icon Upload
pt: Envio de ícones

en: Icon Upload & Sets
pt: Envio de ícones e conjuntos

en: Icon title
pt: Título do ícone

en: If the title of your site is long, you can shorten it for display within WPtouch Pro themes.
pt: Se o título do seu site for longo, você pode encurtá-lo para que seja exibido nos temas WPtouch Pro.

en: If you use a second menu in CMS, this text will be used for the drop-down button title.
pt: Se você utilizar um segundo menu em CMS, este texto será usado para o título do botão suspenso.

en: Ignored URLs
pt: URLs ignoradas

en: In the header
pt: No cabeçalho

en: Include file directly
pt: Incluir arquivo diretamente

en: Install
pt: Instalar

en: Install this Web-App on your [device]: tap [icon] then "Add to Home Screen"
pt: Instale este Web-App em seu [dispositivo]: toque em [ícone] e depois em "Adicionar à tela inicial"

en: Installed
pt: Instalado

en: Installing...
pt: Instalando...

en: It will only reappear if you reset your WPtouch Pro settings.
pt: Ela só reaparecerá se você redefinir as configurações do WPtouch Pro.

en: Knowledgebase
pt: Base de conhecimento

en: Landing Page
pt: Página de chegada

en: Language
pt: Idioma

en: Leave a Reply
pt: Deixar uma resposta

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixar uma resposta para %s

en: License
pt: Licença

en: License Details
pt: Detalhes da licença

en: Load More Comments&hellip;
pt: Carregar mais comentários&hellip;

en: Load more entries
pt: Carregar mais entradas

en: Load more from this category
pt: Carregar mais desta categoria

en: Load more from this day
pt: Carregar mais deste dia

en: Load more from this month
pt: Carregar mais deste mês

en: Load more from this year
pt: Carregar mais deste ano

en: Load more in this section
pt: Carregar mais nesta seção

en: Load more search results
pt: Carregar mais resultados da busca

en: Load more tagged like this
pt: Carregar mais marcados desta forma

en: Loading
pt: Carregando

en: Loading remote images
pt: Carregando imagens remotas

en: Log out
pt: Sair

en: Logged in as
pt: Conectado como

en: Mail
pt: Enviar por e-mail

en: Main Menu
pt: Menu principal

en: Manage Account
pt: Gerenciar conta

en: Manage My Licenses
pt: Gerenciar minhas licenças

en: Map address
pt: Endereço no mapa

en: Max categories / tags
pt: Máximo de categorias / tags

en: Media Handling
pt: Manipulação de mídia

en: Menu Item
pt: Item do menu

en: Menu Setup
pt: Configuração de menu

en: Menu Tab Bar
pt: Barra de abas do menu

en: Method to load file
pt: Método para carregar o arquivo

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Mobile advertising script
pt: Script de publicidade móvel

en: Name
pt: Nome

en: New
pt: Novo

en: No categories or tags
pt: Nenhuma categoria ou tag

en: No icons have been uploaded yet
pt: Nenhum ícone foi enviado até o momento

en: No notifications
pt: Nenhuma notificação

en: No plugins to disable.
pt: Nenhum plugin para desativar.

en: No search results found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: No thumbnails
pt: Nenhum thumbnail

en: None
pt: Nenhum

en: Note
pt: Nota

en: Notice Message
pt: Mensagem de aviso

en: Notice message contents
pt: Conteúdo da mensagem de aviso

en: Notifications
pt: Notificações

en: Number of posts in post listings
pt: Número de postagens em listas de postagens

en: Off
pt: Desativado

en: On
pt: Ativado

en: Once you activate, this page will be hidden.
pt: Ao ativar esta instalação, esta página ficará oculta.

en: One or more required directories could not be created
pt: Não foi possível criar um ou mais diretórios necessários

en: Only this category
pt: Apenas esta categoria

en: Only this tag
pt: Apenas esta tag

en: Options
pt: Opções

en: Our Location
pt: Nossa localização

en: Overrides the WordPress Reading settings for "Blog pages show at most"
pt: Substitui as configurações de leitura do WordPress para a opção "As páginas do blog mostram no máximo"

en: Overrides the WordPress settings for showing comments on pages.
pt: Substitui as configurações do WordPress para o número de comentários mostrados nas páginas.

en: Overview
pt: Visão geral

en: Pages
pt: Páginas

en: Palette
pt: Paleta

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Please %scontact us%s and let us know about it.
pt: Por favor, %sentre em contato conosco%s para avisar sobre o problema.

en: Please paste your encoded settings below and save to restore your settings.
pt: Por favor, cole suas configurações codificadas abaixo e salve-as para redefinir suas configurações.

en: Plugin Licensing Terms
pt: Termos de licença do plugin

en: Post thumbnails
pt: Thumbnails de postagens

en: Powered by %s%s%s
pt: Criado com %s%s%s

en: Preview Theme
pt: Visualização prévia do tema

en: Preview mode
pt: Modo de visualização prévia

en: Product License Key
pt: Chave de licença do produto

en: Product Updates
pt: Atualizações do produto

en: Publish
pt: Publicar

en: Publisher ID
pt: ID de publicador

en: Pull-down menu at top of pages
pt: Menu suspenso no topo das páginas

en: Read helpful tutorials and product articles to get the most out of WPtouch Pro
pt: Leia tutoriais e artigos sobre o produto para tirar o máximo proveito do WPtouch Pro

en: Ready to upload
pt: Pronto para envio

[ctx: Refers to a custom advertising service]
en: Custom
pt: Personalizado

[ctx: Refers to a custom landing page]
en: Custom
pt: Personalizada

en: Regionalization
pt: Regionalização

en: Relative to your WordPress wp-content directory.
pt: Referente ao seu diretório wp-content do WordPress.

en: Reload
pt: Recarregar

en: Remove these shortcodes when WPtouch Pro is active
pt: Remova estes códigos curtos quando o WPtouch Pro estiver ativo

en: Requires at least 2 entries to contain featured images
pt: Requer ao menos 2 entradas com imagens

en: Reset
pt: Redefinir

en: Reset Settings
pt: Redefinir configurações

en: Restore Backup File
pt: Restaurar arquivo de backup

en: Retina iPad Startup Screens
pt: Telas iniciais do iPad Retina

en: Retina iPhone Startup Screen
pt: Tela inicial do iPhone Retina

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Search
pt: Buscar

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Search this website
pt: Pesquisar neste site

en: Select from WordPress pages
pt: Selecionar dentre as páginas WordPress

en: Service
pt: Serviço

en: Settings
pt: Configurações

en: Setup
pt: Configuração

en: Share
pt: Compartilhar

en: Sharing
pt: Compartilhando

en: Sharing links location
pt: Localização dos links de compartilhamento

en: Shortcodes
pt: Códigos curtos

en: Show a notice message for iPhone, iPod touch & iPad visitors about my Web-App
pt: Mostrar mensagem de aviso sobre o modo Web-App aos visitantes com iPhone, iPod touch e iPad

en: Show comments on pages
pt: Mostrar comentários nas páginas

en: Show custom post taxonomy
pt: Mostrar taxonomia de postagem personalizada

en: Show latest posts
pt: Mostrar postagens mais recentes

en: Show load times and query counts in the footer
pt: Exibir tempo de carregamento e contagem de consultas no rodapé

en: Show post author
pt: Mostrar autor da postagem

en: Show post categories and tags
pt: Mostrar categorias da postagem e tags

en: Show posts from a specific category
pt: Mostrar postagens de uma categoria específica

en: Show posts from a specific tag
pt: Mostrar postagens de uma tag específica

en: Show sharing links
pt: Mostrar links de compartilhamento

en: Show switch link in mobile view
pt: Mostrar link para troca na versão móvel

en: Show tab bar
pt: Mostrar barra de abas

en: Show/Hide
pt: Exibir/Ocultar

en: Single posts
pt: Postagens únicas

en: Site Logo
pt: Logo do site

en: Site Menu (Pulldown)
pt: Menu do site (suspenso)

en: Site Title & Byline
pt: Título do site e Assinatura

en: Slot ID
pt: ID Slot

en: Social network colors
pt: Cores da rede social

en: Static pages
pt: Páginas estáticas

en: Support Forums
pt: Fóruns de suporte

en: Switch To Mobile Version
pt: Mudar para Versão móvel

en: Tab-bar shows categories or tags
pt: A barra de abas mostra categorias ou tags

en: Tags only
pt: Somente tags

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Template tag
pt: Tag de modelo

en: The WPtouch Pro admin panel &amp; supported themes will be shown in this locale.
pt: O painel de administrador do WPtouch Pro e os temas suportados serão mostrados no idioma selecionado.

en: The bravenewcode.com server can’t seem to authorize your E-Mail address and License Key. It’s not your fault.
pt: O servidor bravenewcode.com não conseguiu autorizar seu endereço de e-mail e chave de licença. Não é culpa sua.

en: The bravenewcode.com server rejected your E-Mail address and/or License Key. Please check they are correct and try again.
pt: O servidor bravenewcode.com recusou seu endereço de e-mail e/ou chave de licença. Por favor, verifique se os dados estão corretos e tente novamente.

en: The bravenewcode.com server says you’ve used all your activations. What do you want to do?
pt: O servidor bravenewcode.com verificou que você já utilizou todas as suas ativações. O que deseja fazer?

en: The post or page you requested is no longer available.
pt: A postagem ou página solicitada não está mais disponível.

en: The server seems confused.
pt: O servidor parece confuso.

en: Theme Colors
pt: Cores do tema

en: Theme Footer
pt: Rodapé do tema

en: Theme Menus
pt: Menus de temas

en: Theme Options
pt: Opções de tema

en: Theme Preview
pt: Visualização prévia do tema

en: Theme Preview requires Chrome or Safari.
pt: A visualização prévia do tema requer Chrome ou Safari.

en: Theme background
pt: Fundo do tema

en: Theme colors
pt: Cores do tema

en: Theme location
pt: Localização do tema

en: Theme location: %s
pt: Localização do tema: %s

en: Themes
pt: Temas

en: There is a temporary issue retrieving the change-log.  Please try again later.
pt: Há um problema temporário na recuperação do registro de alterações. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: This copy of %s is currently unlicensed!
pt: Esta cópia de %s não está licenciada!

en: This copy of WPtouch Pro is unlicensed! Please %sactivate your license%s, or %spurchase a license%s to enable automatic updates and full product support from us!
pt: Esta cópia do WPtouch Pro não está licenciada! Por favor, %sative sua licença%s ou %scompre uma licença%s para permitir atualizações automáticas e suporte total ao produto!

en: This copy of WPtouch Pro is unlicensed! Please contact the site administrator regarding product licensing.
pt: Esta cópia do WPtouch Pro não está licenciada! Por favor, entre em contato com o administrador do site para saber mais sobre as licenças do produto.

en: This installation of WPtouch Pro is currently unlicensed.
pt: Esta instalação do WPtouch Pro não está licenciada.

en: This may be required for desktop themes with unique features that are not showing when WPtouch Pro is active.
pt: Pode ser necessário para temas da área de trabalho com características únicas que não estejam aparecendo quando o WPtouch Pro está ativo.

en: This plugin may not work correctly in WPtouch Pro, and should be disabled in the Plugin Compatibility section.
pt: Este plugin pode não funcionar corretamente no WPtouch Pro, e deve ser desativado na seção Compatibilidade de plugins.

en: This theme supports %s devices
pt: Este tema pode ser usado em dispositivos %s

en: This will reset all WPtouch Pro menu and icon settings.
    Are you sure?
pt: As configurações de menu e ícone do WPtouch Pro serão redefinidas.
    Deseja continuar?

en: This will reset all WPtouch Pro settings.
    Are you sure?
pt: Todas as configurações do WPtouch Pro serão redefinidas.
    Deseja continuar?

en: Tiled Background Image
pt: Imagem de fundo em mosaico

en: Toggle Menu
pt: Menu de alternância

en: Too many cooks in the kitchen!
pt: Parece que há um problema!

en: Tools &amp; Debug
pt: Ferramentas e Depuração

en: Translate and create new files
pt: Traduzir e criar novos arquivos

en: Trash
pt: Lixeira

en: Try to include desktop theme functions.php file
pt: Tentar incluir o arquivo functions.php do tema da área de trabalho

en: Tweet
pt: Postar no Twitter

en: Twitter account to use for Tweet display
pt: Conta do Twitter que será usada para postar

en: Typography
pt: Tipografia

en: URL to a custom CSS file to load
pt: URL para arquivo CSS personalizado que deve ser carregado

en: URLs to ignore in Web-App Mode
pt: URLs que serão ignoradas em modo Web-App

en: Undo
pt: Desfazer

en: Upgrade My License
pt: Atualizar minha licença

en: Upload
pt: Enviar

en: Upload Complete!
pt: Envio finalizado!

en: Upload Icon
pt: Enviar ícone

en: Uploaded Icons
pt: Ícones enviados

en: Use infinite scrolling for blog
pt: Usar rolagem infinita para blog

en: Use jQuery 2.0 in themes (faster for mobile devices) instead of WordPress' version
pt: Usar jQuery 2.0 em temas (mais rápido em dispositivos móveis) em vez da versão WordPress

en: Use menu icons
pt: Utilizar ícones do menu

en: Use rounded corners
pt: Usar cantos arredondados

en: Useful if you have specific compatibility CSS you need to add.
pt: Útil se você desejar adicionar CSS específico de compatibiidade.

en: User-agents (line separated)
pt: Agentes de usuário (separados por linha)

en: Version %s
pt: Versão %s

en: Video Handling
pt: Manipulação de vídeo

en: View Debug File
pt: Visualizar arquivo de depuração

en: WPtouch News
pt: Novidades WPtouch

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch 1.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
pt: WPtouch Pro 3 não pode funcionar junto com WPtouch 1.x. Desative-o nas configurações de Plugins do WordPress.

en: WPtouch Pro 3 cannot co-exist with WPtouch Pro 2.x. Disable it first in the WordPress Plugins settings.
pt: WPtouch Pro 3 não pode funcionar junto com WPtouch Pro 2.x. Desative-o nas configurações de Plugins do WordPress.

en: WPtouch Pro Changelog
pt: Registro de alterações do WPtouch Pro

en: WPtouch Pro Help & Account Links
pt: Links de Ajuda e Conta do WPtouch Pro

en: WPtouch Pro backups your settings each time they are saved.
pt: WPtouch Pro fará backup das suas configurações cada vez que elas forem salvas.

en: WPtouch Pro landing page
pt: Página de chegada do WPtouch Pro

en: WPtouch Pro prefers pretty permalinks to be enabled within WordPress.
pt: WPtouch Pro prefere que os links permanentes legíveis sejam ativados no WordPress.

en: WPtouch Pro site title
pt: Título do site WPtouch Pro

en: WPtouch Pro will be active when any of the following user-agent combinations are matched
pt: WPtouch Pro ficará ativo quando qualquer das seguintes combinações usuário-agente forem feitas

en: WPtouch Pro will not work fully in safe mode.
pt: WPtouch Pro não funcionará totalmente em modo de segurança.

en: WPtouch loads the last visited page or post for visitors in Web-App Mode.
pt: WPtouch carrega a última página ou postagem vista para os usuários que entram em Modo Web-App.

en: WPtouch shows a notice bubble on 1st visit letting users know about your Web-App enabled website on iOS devices.
pt: WPtouch mostra um aviso na primeira visita informando os usuários sobre seu site com Web-App habilitado em dispositivos com iOS.

en: Web-App Mode
pt: Modo Web-App

en: Website
pt: Site

en: When unchecked, %s will be disabled for users viewing your WPtouch Pro theme.
pt: Quando desativado, %s será desabilitado para usuários que visualizam seu tema WPtouch Pro.

en: When visitors bookmark your website, this will be the title shown.
pt: Esse será o título mostrado quando os visitantes marcarem seu site como favorito.

en: Will apply the effect overtop of any background image you upload.
pt: Aplicará o efeito por cima de qualquer imagem de fundo que você enviar.

en: Will show WPtouch Pro in desktop browsers for logged in admin users.
pt: Exibirá o WPtouch Pro em navegadores de desktop para usuários administradores autenticados.

en: Will show toggle buttons in the theme's footer allowing users to switch to your desktop theme. Is not shown in Web-App Mode.
pt: Mostrará os botões para alternar no rodapé do tema, permitindo que os usuários passem para seu tema da área de trabalho. Não é mostrado no modo Web-App.

en: WordPress Page
pt: Página WordPress

en: WordPress Pages
pt: Páginas WordPress

en: WordPress Plugins
pt: Plugins do WordPress

en: Written by %s
pt: Escrito por %s

en: You can add custom footer content that will be displayed below the switch link.
pt: Você pode adicionar conteúdo de rodapé personalizado, que será exibido abaixo do link de troca.

en: You don't have any custom icons yet.
pt: Você ainda não tem ícones personalizados.

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
pt: Você deve estar %sconectado%s para postar um comentário.

en: You searched for "%s"
pt: Você procurou "%s"

en: Your Server Configuration
pt: Configuração do seu servidor

en: Your active plugin list is refreshing
pt: Sua lista de plugins ativos está sendo atualizada

en: Your app's unique identifier. Find your ID from the iTunes Link Maker: Search for your app. In the link it provides, your app ID is the nine-digit number in between id and ?mt. For example Angry Birds's ID is 343200656.
pt: O identificador exclusivo do seu aplicativo. Encontre seu ID no iTunes Link Maker: Procure um aplicativo. No link apresentado, o ID do seu aplicativo é o número de nove dígitos entre id e ?mt. Por exemplo, o ID do aplicativo Angry Birds é 343200656.

en: Your regular theme will be shown to 1st time mobile visitors.
pt: Seu tema normal será mostrado aos usuários móveis visitando o site pela primeira vez.

en: [device] and [icon] are dynamic and used to determine the device and iOS version. Do not remove these from your message.
pt: [dispositivo] e [ícone] são dinâmicos e usados para determinar o dispositivo e a versão de iOS. Não remova esses dados de sua mensagem.

en: a child theme of %s,
pt: tema de %s,

en: applies to all unset icons
pt: aplicável a todos os ícones indefinidos

en: by
pt: por

en: by %s
pt: por %s

en: comments are closed
pt: comentários encerrados

en: desktop
pt: área de trabalho

en: drag icon here to reset
pt: arraste o ícone até aqui para redefinir

en: iPad Mini and iPad Startup Screens
pt: Telas iniciais do iPad Mini e iPad

en: iPhone 5 Startup Screen
pt: Tela inicial do iPhone 5

en: iPhone Startup Screen
pt: Tela inicial do iPhone

en: jQuery 2.0 is significantly smaller and faster than previous jQuery versions - may cause problems with other plugins, use carefully.
pt: jQuery 2.0 é muito menor e mais rápido que as versões anteriores de jQuery - pode causar problemas com outros plugins, utilize-o com cuidado.

en: mobile
pt: móvel

en: newer posts
pt: postagens mais recentes

en: next in gallery &raquo;
pt: próximo na galeria &raquo;

en: next post
pt: próximo post

en: no responses
pt: sem resposta

en: older posts
pt: postagens mais antigas

en: previous post
pt: post anterior

en: search
pt: buscar

en: search results for '%s'
pt: resultados da busca para '%s'

en: search this website
pt: pesquisar neste site

en: the notice message will be shown again for visitors
pt: A mensagem de aviso será exibida novamente aos visitantes
